ALERGIA

Alergia na mleko jest jedną z najpowszechniej występujących alergii pokarmowych. Problem ten dotyczy głównie niemowląt i małych dzieci, ale występuje także u osób dorosłych. Do głównych objawów alergii należą biegunka, bóle brzucha, kolki, zaparcia, pokrzywka, wyprysk na policzkach, zgięciach łokci i kolan, a czasami na całym ciele, sapka u niemowląt, uporczywy katar i inne1.
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest najczęstszą manifestacją tego rodzaju alergii, szczególnie wśród dzieci i charakteryzuje się zaczerwienieniem oraz suchością skóry. Dodatkowo występują swędzenie i skłonność do powtarzających się zakażeń bakteryjnych. Zmiany mogą obejmować całą skórę, ale najczęściej lokalizują się na zgięciach łokciowych i kolanowych oraz na twarzy i szyi. Na całym świecie na AZS cierpi około 30% dzieci i 3% dorosłych, a liczba ta nieustannie wzrasta2.
Mleko wielbłądzie dzięki unikalnemu profilowi białek jest mniej alergenne niż mleko krowie, kozie czy owcze, dzięki czemu jest wspaniałą alternatywą dla dzieci i dorosłych uczulonych na mleko krowie.
Podobnie jak mleko kobiece, mleko wielbłądzie nie zawiera β-laktoglobuliny, która ma silne działanie alergizujące. Dla porównania w przypadku mleka od krowy, bawoła, owcy, kozy, klaczy czy osła, β-laktoglobuliny jest jedną z głównych frakcji serwatki3. Dodatkowo mleko wielbłądzie zawiera elementy układu odpornościowego, które regulują jego pracę. Zaobserwowano, że regularne picie mleka wielbłądziego redukuje objawy alergii u osób uczulonych na mleko krowie jak również inne pokarmy4. Badania wskazują, że mleko wielbłądzie może redukować objawy alergii czytaj więcej
Literatura: 1) Alergia na pokarmy. Pod redakcją Zbigniewa Bartuzi. MEDITON Łódź 2006. 2) Weidinger S, Novak N. Atopic dermatitis. Lancet. 2016;387(10023):1109–1122. 3) El-Agam EI. The challenge of cow milk protein allergy. Small Ruminant Research. 2007,68:64–72. 4) Shabo Y, Barzel R, Margoulis M, Yagil R. Camel milk for food allergies in children. Med Association Journal. 2005,7,12:796-798.